Графік роботи: цілодобово

м. Житомир, Чуднівське шосе 1

UA / RU

Хвороби вітамінної недостатності. Що лікує лікар-терапевт?

Додано: 6 місяців тому
Хвороби вітамінної недостатності. Що лікує лікар-терапевт?

Приватна швидка допомога +380970817777

Хвороби вітамінної недостатності. Що лікує лікар-терапевт?

Хвороби вітамінної недостатності. Що лікує лікар-терапевт?

Група захворювань, викликаних недостатністю в організмі одного або багатьох вітамінів, розвивається зазвичай або при нестачі їх у їжі, або при порушенні їх всмоктування з шлунково-кишкового тракту.

Недостатність вітаміну А

Вітамін А міститься в багатьох продуктах тваринного походження (вершкове масло, яєчний жовток, печінка риби), в рослинних продуктах міститься каротин (провітамін А). Жиророзчинний вітамін А. Добова потреба для дорослої людини 1,5 мг (5000 МО).

Хвороби вітамінної недостатності. Що лікує лікар-терапевт?

Симптоми і перебіг. Передусім змінюються органи зору: характерна нічна або "куряча" сліпота через дистрофічні зміни сітківки і зорових нервів, виникає сухість кон'юнктиви, на ній утворюються прозорі бляшки, вкривається виразками рогівка. Відбуваються дистрофічні зміни шкіри, слизових і шкірних залоз: сухість, лущення і блідість шкіри, атрофія потових і сальних залоз, схильність до гнійничкових захворювань.

Можливі інфекційні ураження системи дихання, сечовиділення, травлення, загальне нездужання, слабкість, у дітей - затримка росту і розвитку, порушення з боку нервової системи.

Коли звертатися до лікаря-терапевта?

Розпізнавання проводиться на основі даних анамнезу та клінічної картини. При біохімічному дослідженні сироватки крові рівень вітаміну А знижується нижче за 100 мкг/л, каротину - нижче за 200 мкг/л.

Лікування. Повноцінне харчування з включенням продуктів, багатих на ретинол і каротин: м'ясна, молочна їжа, морква, томати, абрикоси. Можливе призначення ретинолу в добовій дозі дорослому від 10000 до 100000 МО/добу протягом 2-4 тижнів. Великі дози та безконтрольне лікування може викликати гіпервітаміноз А.

Недостатність вітаміну B1 (тіаміну). До гіповітамінозу та авітамінозу В1 (бери-бери) може викликати вагітність, лактація, важка фізична праця, гарячкові захворювання, тиреотоксикоз, цукровий діабет. Добова потреба у вітаміні становить близько 2 мг.

Коли звертатися до лікаря-терапевта?

Симптоми і перебіг. Поширене ураження периферійних нервів (поліневрит) і серцево-судинної системи. Хворі скаржаться на втомлюваність, головний біль, задишку, серцебиття при фізичному навантаженні. Турбують парестезії (відчуття "повзання мурашок") і зниження шкірної чутливості ніг, а потім і інших ділянок тіла, відчуття слабкості та важкості в ногах, кульгавість, набряки, прискорений пульс, зниження артеріального тиску. Можливі розлади функцій органів травлення, зору, психіки.

Розпізнавання проводиться на підставі даних клінічної картини, рівень тіаміну в добовій сечі нижче за 100 мкг, вміст кокарбоксилази в еритроцитах нижче за 20-40 мкг/л.

Лікування. Призначають вітамін B1 в комплексі з іншими вітамінами (нікотинова кислота, рибофлавін, вітамін В6), проводять симптоматичну терапію. Вживають їжу з високим вмістом вітаміну B1: пшеничний і житній хліб, дріжджі, горох, яєчний жовток, свинину.

Недостатність вітаміну В2 (рибофлавіну)

Міститься в багатьох продуктах тваринного і рослинного походження. Бере участь у здійсненні зорової функції ока та в синтезі гемоглобіну. Добова потреба дорослої людини становить 2-3 мг.
 

Коли звертатися до лікаря-терапевта?

Симптоми і перебіг. Зниження апетиту, схуднення, слабкість, головний біль, порушення сутінкового зору, дистрофічні зміни шкіри і слизових оболонок: відчуття печіння шкіри, різі в очах, поява кон'юнктивіту, тріщин і скоринок в кутиках рота, афтозного стоматиту, глоситу (язик яскраво-червоний, сухий), себорейного дерматиту, особливо вираженого в області носогубної складки, крилах носа, вуха, сухого дерматиту з зудом на кистях рук.

При тривалому перебігу спостерігаються зміни з боку нервової системи, анемії.

Перебіг хвороби хронічний із загостреннями у весняно-літні місяці.

Розпізнавання засноване на характерних клінічних ознаках; вміст рибофлавіну в сироватці крові нижче за 3 мкг/л.

Лікування. Повноцінне харчування (яйця, молочні продукти, дріжджі, хліб, крупи), прийом рибофлавіну (у складі комплексних вітамінних препаратів).

Недостатність нікотинової кислоти (вітамін В3, РР)

Важка ступінь недостатності проявляється симптомами пелагри. Добова потреба дорослих у нікотиновій кислоті становить 20-25 мг.

Коли звертатися до лікаря-терапевта?

Симптоми і перебіг. Уражаються переважно травна, нервова система і шкіра. Показова втрата апетиту, сухість і печіння в роті, блювання, пронос чергується із закрепами, загальна прогресуюча слабкість. Язик яскраво-червоний, набряклий із хворобливими виразками, пізніше - "лаковий".

Виникає ерозивний, ахиличний гастрит, може розвинутися поліневрит, у важких випадках - судоми, нестійкість при ході, слабоумство. Ураження шкіри проявляється почервонінням, свербінням, лущенням, гіперпігментацією на відкритих ділянках тіла і кінцівках.

Розпізнавання на підставі даних клінічної картини, зниження рівня нікотинової кислоти в добовій сечі. Знижуються в крові та сечі рівні й інших вітамінів групи В.

Лікування. Повноцінне харчування (м'ясо, свіжа риба, горіхи, бобові, хліб), нікотинова кислота або нікотинамід у поєднанні з іншими вітамінами групи В.

Недостатність вітаміну В6 (піридоксину)

Спостерігається у дорослих тільки при подавленні бактеріальної флори кишківника, що синтезує піридоксин у достатній кількості, тривалому прийомі антибіотиків, сульфаніламідів і протитуберкульозних препаратів.

Вітамін В6 міститься в багатьох продуктах рослинного і тваринного походження, особливо в дріжджах. Добова потреба для дорослих 2-2,5 мг.

Коли звертатися до лікаря-терапевта?

Симптоми і перебіг. Дратівливість чи загальмованість, безсоння, поліневрит нижніх і верхніх кінцівок, відчуття "повзання мурашок", диспептичні розлади, відсутність апетиту, стоматит, глосит - збільшення і печіння язика, дерматит обличчя і волосистої частини голови та шиї, анемія.

Розпізнавання на підставі клінічної картини і визначення рівня пиридоксинової кислоти в крові та сечі.

Лікування. Повноцінне харчування: печінка, риба, м'ясо, овочі, дріжджі. Застосування вітаміну В6 всередину і в ін'єкціях.

Недостатність вітаміну С (дефіцит аскорбінової кислоти - скорбут, цинга).

Симптоми і перебіг. Загальна слабкість, підвищена ламкість судин з утворенням дрібноточкових крововиливів, кровотечі з ясен, геморагічний випіт в суглобах і плеврі. Розвиток анемії, дистрофія слизових оболонок, порушення діяльності нервової системи.

Лікування. Повноцінне харчування: цитрусові, фрукти, кавуни, чорна смородина, томати, картопля, капуста. Аскорбінова кислота та препарати, що містять вітамін С (настоянка, сироп із плодів шипшини, вітамінний чай).

У клініці Healing працюють досвідчені і кваліфіковані лікарі-терапевти, які проведуть повне клінічне обстеження і діагностику, призначать адекватну терапію, дадуть необхідну інформацію про заходи профілактики рецидивів і підтримку свого здоров'я.

Запис на прийом

Ми передзвонимо вам найближчим часом і уточнимо деталі візиту.

Запис на прийом

Зв'яжіться з нами

+38 097 081 77 77

м. Житомир, Чуднівське шосе 1
Графік роботи: цілодобово, без вихідних