Графік роботи: цілодобово

м. Житомир, Чуднівське шосе 1

UA / RU

Грип - симптоми і прояви. Коли звертатися до терапевта?

Додано: 6 місяців тому
Грип - симптоми і прояви. Коли звертатися до терапевта?

Приватна швидка допомога +380970817777

Грип - симптоми і прояви. Коли звертатися до терапевта?

Грип - симптоми і прояви. Коли звертатися до терапевта?

Грип - це гостра респіраторна вірусна інфекція, що вражає в більшості випадків верхні дихальні шляхи, і забезпечує одночасну інтоксикацію всього організму. Це гостра форма захворювання, що відрізняється підвищеним отруєнням організму, закладенням носа і кашлем з ураженням бронхів. Вірус може давати важкі ускладнення на інші системи організму.

Епідемія грипу виникає щороку, як правило взимку і восени, і вражає до 15 відсотків світового населення. Щороку в світі заражається до 500 млн. чоловік, 2 млн. з яких гинуть. Вірус грипу небезпечний тим, що щороку змінює свою форму і щорічно з'являються нові види захворювання, які викликають більш важкі і виражені симптоми. Грип може передаватися від людини до людини, від людини до тварини, до птахів і навпаки. Такі форми вірусу найбільш небезпечні для життя, так як складаються з геномів людини і тварин або птахів.

Віруси грипу діляться на 3 типи:

  • Вірус грипу А - може викликати середню або сильну тяжкість захворювання. Їм можуть хворіти люди і тварини. Вірус грипу А небезпечний і викликає пандемію, важкі епідемії.
  • Вірус грипу В - не викликає пандемії, провокує локальні спалахи та епідемії, які можуть охопити одну або кілька країн. Захворювання на грип В може виникати поряд з грипом типу А або перед ним. Даний вірус спостерігається тільки у людей, частіше виникає у дітей.
  • Вірус грипу С - про нього мало відомо. Вражає тільки людей. Ознаки захворювання проявляються в легкій формі або можуть не проявлятися. Даний вірус не провокує епідемії і не викликає важких ускладнень. Вірус грипу С може виникати на тлі захворювань вірусу грипу А.

Причини грипу

Грип передається легко від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Вірус може передаватися побутовим шляхом через особисті предмети хворого. Причиною грипу може бути ослаблений імунітет, при якому людина швидко заражається. Під час кашлю, чхання, розмови з носа і горла хворого вилітають мікрочастинки слизу, слини, мокротиння з бактеріями вірусу грипу. Навколо людини з вірусом створюється заражена зона з підвищеним рівнем заражених частинок. Вони можуть розсіюватися на 2-3 метра. Людина може заразитися вірусом від тварини або птиці.

Симптоми грипу

Захворювання на грип проявляється в гострій формі. Інкубаційний період триває від двох до п'яти днів. Потім починають проявлятися гострі клінічні симптоми грипу, які залежать від загального стану здоров'я, віку, чи переніс пацієнт дане захворювання раніше. Залежно від прояву ознак хвороби виділяють 3 форми грипу: легка, середньотяжка і гіпертоксична.

Основними ознаками грипу у дорослих є: висока температура тіла, яка може тривати тиждень і не знижується препаратами, лихоманка, виражені головні болі, ломота в м'язах і боязнь світла, висипання на шкірі, біль в горлі, підвищена слабкість і втрата апетиту. Найважчі прояви спостерігаються при токсичній формі грипу.

При легкій формі грипу спостерігається нормальна температура або ж вона підвищується до 38 градусів, ознак токсикозу майже немає. При середньотяжкому захворюванні температура становить від 38,5 до 39,5 градусів, поряд з якою виражені інші симптоми:

  • Інтоксикація організму, при якій спостерігаються сильне потовиділення, слабкість, ломота в суглобах і м'язах, головний біль.
  • Закладеність носа, біль у горлі, сльозотеча, боязнь світла і стороннього шуму.
  • Біль в гортані і трахеї, сильний кашель, болі в області грудини, сухість в порожнині носа і глотки.
  • Болі в шлунку і рідкий стілець виникають рідко, можуть бути симптомом іншого захворювання або вірусу.

При гіпертоксичній формі грипу температура тіла може підвищитися до 40 градусів. Поряд зі звичайними ознаками виникають припадки судоми, галюцинації, кровотечі з носа, блювота.

Якщо хвороба проходить без ускладнень, температура може триматися від 2 до 4 днів, а саме захворювання проходить до 10 днів. Після одужання протягом двох-трьох тижнів можуть спостерігатися головний біль, ослаблення організму, безсоння, дратівливість.

Крім основних симптомів грипу можуть спостерігатися крутіння голови, сухість у роті, шум у вухах, зниження чутливості носа і реакція на сильний шум. Хвора людина дратівлива, в очах виникає нездоровий блиск, наліт на губах і язику, тріщини в куточках рота, високий пульс і часте дихання. Періодично хворий може відчувати себе краще, але потім йому знову стало зле.

Шлунковий або кишковий грип не варто плутати зі звичайним грипом. Його викликає ротавірусна інфекція і захворювання лікується іншими методами. Причинами гастроентериту можуть бути різні віруси, частіше ротавірус, який при розмноженні викликає запалення шлунково-кишкового тракту. Відмінними ознаками шлункового грипу є сильна блювота і зневоднення організму.

Часто можна сплутати грип з простудним захворюванням, тому слід знати відмітні ознаки. При вірусному захворюванні відразу підвищується температура, людину сильно лихоманить. При застуді температура підвищується не вище 38 градусів, спостерігається сильний нежить. Під час грипу нежиті практично немає, ніс сильно закладений. Під час ГРВІ людина часто чхає, кашлю практично немає, очі не червоніють і не сльозяться.

Діагностика

Подібність первинних симптомів грипу з симптомами інших респіраторних інфекцій значно ускладнює правильну і своєчасну діагностику. У лабораторних умовах можлива ідентифікація самого вірусу грипу з мазків з горла або епітелію слизової оболонки носового проходу, а так само за допомогою аналізу крові.

При неспецифічних лабораторних дослідженнях для діагностики вірусу грипу дають направлення на загальний аналіз крові і сечі, а також же рентген легенів на виявлення ускладнень грипу. Без використання лабораторних досліджень вірус грипу, як правило, діагностують на підставі епідемічних даних, коли спостерігається одночасне захворювання інших представників населеного пункту.

Лікування грипу

Лікування грипу не повинно проходити самостійно, так як вірус може давати ускладнення на багато органів. Багато хто звик купувати антибіотики і пити їх без рецепта, але терапію повинен призначити лікар. Пацієнт повинен лежати в ліжку і рідше вставати. Сидіти за комп'ютером, дивитися телевізор або читати не рекомендується. Додаткові навантаження виснажують організм хворого і можуть дати ускладнення на весь організм.

Важливо підтримувати норму рідини в організмі і випивати води по 2 літри в день. Добре допомагає чай з лимоном, морс, настоянка з шипшини і будь-які зігріваючі напої, що містять вітамін С. За допомогою рідини ви прискорите виведення отруйних речовин з організму, які створює вірус грипу.

Чим лікувати грип? Тільки лікар може призначити правильне лікування. Призначаються препарати проти запалення, зменшують болючі симптоми і знижують високу температуру. Багато хто купує порошки від грипу, але їх не завжди можна пити. Якщо температура становить 38 градусів, знижувати її не можна. Організм сам повинен боротися з вірусом, активізуючи захисні механізми.

Пацієнту можуть призначити антигістамінні таблетки, препарати від першіння і болю в горлі. Хворому виписують краплі для носа, що знімають закладеність і ознаки нежиті. Кашель лікують за допомогою ліків, що знижують в'язкість мокротиння, для полегшення кашлю. У лікуванні грипу заборонено застосовувати антибіотики. Вони не допоможуть перемогти вірус, їх можна приймати тільки при ускладненнях, викликаних бактеріями.

Профілактика грипу

Проти грипу добре допомагають заходи профілактики. Щоб не заразитися, потрібно скоротити контакти з джерелами інфекції. У періоди спалахів грипу намагайтеся уникати громадського транспорту і місць, де знаходиться багато людей. Діти і дорослі повинні частіше виходити на свіже повітря. Щоб попередити грип, можна приймати спеціальні противірусні препарати. Вони знижують клінічні прояви і скорочують тривалість захворювання.

В заходи профілактики від грипу входить підтримка гігієни. Потрібно регулярно містити руки в чистоті, мити після поїздки в громадському транспорті. Якщо немає можливості вимити руки, можна обробити їх антибактеріальним гелем. Уникайте тісних контактів і рукостискань. Вкрай важливо не допустити потрапляння вірусу на слизові оболонки. Для цього необхідно припинити спілкування з хворими людьми, не торкатися до їх особистих речей, так як вірус міг залишитися на них і можна легко заразитися.

Щоб уберегти себе від вірусного захворювання, необхідно постійно підтримувати і зміцнювати імунну систему організму. Правильне харчування і активний спосіб життя допоможуть зміцнити захисну систему. Необхідно повноцінно спати і відпочивати, скоротити стреси і напругу, позбутися шкідливих звичок. При перших ознаках грипу слід піти до лікаря, так як він може дати ускладнення. Забороняється прописувати собі препарати самостійно, так як вони можуть не тільки не допомогти, а й посилити здоров'я.

Міністерство охорони здоров'я радить не відмовлятися від вакцинації проти грипу. Навіть якщо після щеплення людина захворіє вірусом, то можливі ускладнення проявляться в меншій мірі, ніж при звичайному захворюванні. Щеплення від грипу рекомендується робити в жовтні, щоб уникнути сезонної форми захворювання, а імунітет встигає придбати захисні властивості для боротьби з вірусом. Вакцинацію проводять в будь-якій клініці безкоштовно, для цього потрібно купити в аптеці вакцину. Коштує вона недорого. Перед тим, як робити вакцину від грипу, слід порадитися з лікарем, так як ліки має ряд протипоказань і може спровокувати побічні дії.

У періоди гострої необхідності застосовується екстрена профілактика грипу. Вона допомагає в тих випадках, якщо інфекція спалахнула в закритому суспільстві або під час сильної епідемії. Якщо щеплення від вірусу не було, потрібно приймати противірусні препарати. Такі заходи профілактики особливо підходять людям, які входять до групи ризику: діти, люди похилого віку, в період інших хвороб. Слід приймати іммуноглубулін, Таміфлю. Тривалість лікування займає від 1 до 2 місяців, і його повинен призначати лікар.

Запис на прийом

Ми передзвонимо вам найближчим часом і уточнимо деталі візиту.

Запис на прийом

Зв'яжіться з нами

+38 097 081 77 77

м. Житомир, Чуднівське шосе 1
Графік роботи: цілодобово, без вихідних